تبلیغات
K1 - کار شناسی عمران

کار شناسی عمران

پنجشنبه 12 اسفند 1389 11:06 ق.ظ

نویسنده : boxer k1

معرفی رشته مهندسی عمران و گرایش های آن در دوره کارشناسی

 

کار شناسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران و گرایش های آن در دوره کارشناسی

 

مهندسی عمران از جمله رشته های است که بیان گر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور است . یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می گردد ، مانند سد ، فرودگاه ، جاده ، برج ، تونل ، دکل های مخابرات ، ساختمان های مقاوم در مقابل زلزله ، سیل و آتش ، نیروگاه های برق و مصالح سبک ، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز ،در حیطه کار مهندس عمران قرار می گیرد.

مهندس عمران طیف بسیار وسیعی از کارها را در برمی گیرد . یعنی اگر بخواهیم ساختمان ، پل ، برج ، تونل ، راه، سیلو یا شبکه های فاضلاب بسازیم ،در آغاز به یک مهندس کارامد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه های فنی و اجرایی ،اقتصادی نیز عمل کند .چون اقتصادی بودن ،یک اصل در مهندسی عمران است .

این رشته در سطح کارشناسی دارای سه گرایش عمران- عمران ، عمران –نقشه برداری ، عمران –آب است .

1- گرایش عمران –عمران

به محاسبه و طراحی سازه های متفاوت تحت نیروهای مختلف مانند باد ،زلزله ، سیل،آتش و وزن خود ساختمان یا سازه می پردازد

2- گرایش عمران – نقشه برداری

برای انجام یک کار عمرانی که گاه جندین سال طول می کشد باید نقشه برداری کرد و اطلاعات دقیقی از ابعاد مکان ساخت سازه ی مورد نظر بدست آورد .برای مثال در هنگام نصب دکل های مخابراتی ،در آغاز باید مسیر دکل گذاری و فواصل بین دکل ها ،به یاری نقشه برداری تعیین شود و سپس دکل های مورد نظر را نصب کرد .

این رشته با رشته نقشه برداری با جغرافیا و سنجش از راه دور ،ارتباط نزدیکی دارد . برای مثال وقتی مهندس نقشه برداری برای تهیه ی نقشه از ماهواره کمک می گیرد، به رشته سنجش از راه دور نزدیک می شود .هم چنین نقشه برداری در دو رشته عمران و جغرافی بسیار به یکدیگر نزدیک است و تفاوت این دو بیشتر در این است که در جغرافیا از نقشه برای تهیه اطلس های جغرافیایی استفاده می شود ، اما در مهندسی عمران از نقشه برداری برای برنامه ریزی و طرح های عمرانی استفاده می شود .

 

3- گرایش عمران –آب (هیدرولیک)

می گویند در آینده نه چندان دور ، دستیابی به منابع آبی جدید برای کشور های خاورمیانه که یکی از مناطق خشک یا نیمه خشک جهان است نیازی ضروری می شود.

کشور ما نیز در همین منطقه واقع شده است ،کشوری خشک و نیمه خشک است . چرا که میانگین بارندگی در ایران حدود یک سوم میانگین بارندگی در جهان است و این یعنی آن که ما باید از هر قطره آب موجود در کشورمان ، حداکثر استفاده را کرده و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم .

مهندسان عمران آب ،با ساخت سدها ،تصفیه خانه ها ،تونل های انتقال آب و شبکه های توزیع آب در همین راستا گام بر می دارند .درواقع این گرایش نحوه ی حفظ آب و استفاده ی بهینه از آن را آموزش می دهد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -